Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, logo ve grafik tüzüğün yanı sıra basılı veya tüm iletişim ortamlarınızda bulunacak yazı tiplerini ve renkleri içerir. Bunlar, kendinizi çok sayıda rakip arasında göz açıp kapayıncaya kadar bulunmanızı sağlayacak unsurlardır.

kurumsal kimlik
Kurumsal kimlik neden önemlidir

Kurumsal kimlik neden önemlidir?


Kurumsal kimlik sadece bir görsel kimlik değildir. Şimdiden, mevcut görsellerden çok daha çekici olma konusunda büyük bir ilgi var!

Kurumsal kimlik, anında tanınmanıza, dolayısıyla kendinizi diğerlerinden farklı kılmanıza ve aynı zamanda ününüzü geliştirmenize izin verecektir. İmajınızı ne kadar çok paylaşırsanız, marka imajınız o kadar yayılır.

Bu nedenle, kartvizitten sosyal medyadaki profil resminize kadar tüm belgelerinizde tutarlı olması önemlidir.

Kurumsal kimliğiniz aynı zamanda değerlerinizi ve benimsemek istediğiniz konumu (aile, profesyonel, ciddi, şenlikli ...) aktarmayı da amaçlamaktadır.

Kurumsal kimlik sadece bir görsel değil, onun aracılığıyla iletilen bütün bir mesajdır.Yıllardır var olan şirketler, grafik şartlarını değiştirmek için büyük meblağlar yatırmakta tereddüt etmiyor: eski sunumlarının ilettiği ton artık onlara uymuyor. Bu nedenle, görsel kimliğinizi dikkatlice seçmek için zaman ayırmanız çok önemlidir, çünkü etkili olması için birkaç yıl sürmesi gerekecektir.

Birkaç bileşende kurumsal kimlikLogo


Açıkça görülüyor ki, iletişiminizin temelleri onun üzerinde duruyor. Şeklini, renklerini (fotokopide siyah beyaz olarak nasıl göründüğünü kontrol etmeyi unutmayın), boyutunu merak etmeniz gerekecek...
Logo bir kartvizitten daha fazlasıdır, genellikle müşterilerinizi ilk karşılayan ve artık olmadığınızda da mevcut olan logodur, bu yüzden onu seçmek çok önemlidir.

Tipografi


El yazısı yazı tipiyle sloganınızı yazacak mısınız? Reklam mesajlarınız için hangi tipografiyi kullanacaksınız? Bunlar, tüm iletişim ortamlarınızda tutarlı kalmanız için baştan karar verilmesi gereken göstergelerdir.
Pek çok stilde çok sayıda farklı yazı tipi vardır ve her gün yenileri oluşturulmaktadır. Hatta sadece sizin için bir tane yaratmış olabilirsiniz!

Grafik tüzük


Grafik tüzük, iletişim oyununuzun kuralıdır. İster posta başlıklarınızda ister reklamlarınızda olsun, sunumunuzla ilgili tüm ayrıntıların yanı sıra logonun nasıl kullanılması gerektiğini tam olarak belirtir.
Grafik tüzük, logo ile sınırlı olmayıp, harflerin ana renklerini, farklı yazı tiplerini, kullanmanız gerekebilecek sembolleri de içerir. Grafik tüzükte bahsedilebilecek unsurlar sonsuzdur, sayıları her şeyden önce ihtiyaçlarınıza ve faaliyetlerinize bağlıdır.